Stereo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Stereo Kelime Kökeni

İng stereo [abb.] İng stereophonic sesin üç boyutlu gibi algılanmasını sağlayan düzenek § EYun stereós στερεός katı, ele gelir, hacimli (<< HAvr *ster-1 katı ) EYun phonē φονη ses  fono+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce stereo sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce stereophonic "sesin üç boyutlu gibi algılanmasını sağlayan düzenek" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Eski Yunanca stereós στερεός z "katı, ele gelir, hacimli" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ster-1 "katı" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca phonē φονη z "ses" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için fono+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük 19. yy'da yaygın olarak kullanılan stereoscope (fotoğrafları üç boyutlu gibi gösteren gözlük şeklinde cihaz) terimine izafeten üretilmiştir. || Eski Yunanca steár (hayvansal katı yağ) eş kökenlidir.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.