Steno - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Steno Kelime Kökeni

Fr sténo [abb.] Fr sténographie kısa elyazısı sistemi y. 1770 Trevoux, Fr. yazar. § EYun sténos στένος sıkışık, dar (<< HAvr *sten- dar ) EYun graphē γραφη yazı  +grafi

Tarihte En Eski Kaynak

istenografi [ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1870) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca sténo sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca sténographie "kısa elyazısı sistemi" sözcüğünün kısaltmasıdır. (İlk kullanımı: y. 1770 Trevoux, Fr. yazar.) Bu sözcük Eski Yunanca sténos στένος z "sıkışık, dar" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sten- "dar" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca graphē γραφη z "yazı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +grafi maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, kısaltma, Türeme, Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.