Sponsor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sponsor Kelime Kökeni

İng sponsor bir girişimi destekleyen veya finanse eden, garantör Lat sponsor kefil, rehin Lat spondere, spons- mukavele yapmak, ant içmek, kefil olmak, söz kesmek +or << HAvr *spond- HAvr *spend- töre gereğini yapmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1982) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce sponsor "bir girişimi destekleyen veya finanse eden, garantör" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince sponsor "kefil, rehin" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince spondere, spons- "mukavele yapmak, ant içmek, kefil olmak, söz kesmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spond- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spend- "töre gereğini yapmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.