Soprano - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Soprano Kelime Kökeni

İt soprano 1. üstteki, 2. çok sesli koroda üst perde [esk.], üst perde kadın sesi İt sopra üst, üzeri, üstün << Lat super a.a.  super+

Tarihte En Eski Kaynak

"üst perdeden kadın sesi" [ c (1930) : Garp musikisi taksimatına nazaran Soprano, Mezzo Soprano olan hanımlar, Garp musikisinin en büyük klâsik parçalarını terennüm ettiler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca soprano "1. üstteki, 2. çok sesli koroda üst perde [esk.], üst perde kadın sesi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca sopra "üst, üzeri, üstün" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen super sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince se/sue (kendi), suescere (kendine maletmek), Sanskritçe svá-, Avesta (Zend) dilinde hwa > Farsça χʷad, Eski Yunanca ʰídios, Germence *selbaz > İngilizce self (kendi).

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.