Somatik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Somatik Kelime Kökeni

Fr somatique bedensel EYun sōmatikós σωματικός a.a. EYun sōma σώμα 1. ceset, leş, 2. gövde, beden +ikos << HAvr *twō-mn- şişmiş şey HAvr *teuə-2 şişmek, kabarmak  tümör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hayat (dergi) (1959) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca somatique "bedensel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sōmatikós σωματικός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sōma σώμα z "1. ceset, leş, 2. gövde, beden" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *twō-mn- "şişmiş şey" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *teuə-2 "şişmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tümör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça ṣūfī (bilge?) sözcüğü büyük olasılıkla Eski Yunanca sofós'tan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.