Solüsyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Solüsyon Kelime Kökeni

Fr solution çözüm, çözelti Lat soluere, solut- çözmek, ayırmak +tion Lat se+ luere çözmek << HAvr *lu- HAvr *leu-1 çözmek, gevşetmek  lös

Tarihte En Eski Kaynak

[ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca solution "çözüm, çözelti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince soluere, solut- "çözmek, ayırmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince luere "çözmek" fiilinden se+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *lu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leu-1 "çözmek, gevşetmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lös maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.