Siyaset - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Siyaset Kelime Kökeni

Ar siyāsa ͭ سياسة [#sws msd.] 1. seyislik, at bakıcılığı, 2. devlet yönetme, yönetim Ar sāsa ساس seyislik yaptı, at bakımı yaptı  seyis

Tarihte En Eski Kaynak

siyaset "yönetme" [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]
siyaset "şer'i hüküm olmaksızın cezalandırma" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : şahr içinde bir niçe kez öltürülür siyāset birle ]
siyasa "siyaset" [ Osmanıcadan Türkçeye Cep Kılavuzu (1935) ]
siyasal "siyasi" [ Osmanıcadan Türkçeye Cep Kılavuzu (1935) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sws kökünden gelen siyāsat سياسة z "1. seyislik, at bakıcılığı, 2. devlet yönetme, yönetim" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sāsa ساس z "seyislik yaptı, at bakımı yaptı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için seyis maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Siyaset kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, siyaset nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Dil Devrimi döneminde Arapça sözcüğün Türk asıllı olduğu teorisinden hareketle siyasa ve siyasal gibi Yeni Türkçe türevleri yapılmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.