Sinkaf - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sinkaf Kelime Kökeni

§ Ar sīn سين Arap alfabesinde s harfinin adı, س (Aram şin שן diş, Arami/İbrani alfabesinde ş harfinin adı, ש ) Ar ḳāf قاف Arap alfabesinde q harfinin adı, ق (Aram ḳōp קוף iğne deliği, Arami/İbrani alfabesinde q harfinin adı, ק )  sik

Tarihte En Eski Kaynak

sin kāf "eski yazıda Türkçe 'sik' sözcüğünün ilk ve son harfleri"

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sīn سين z "Arap alfabesinde s harfinin adı, س" (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice şin שן z "diş, Arami/İbrani alfabesinde ş harfinin adı, ש" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Arapça ḳāf قاف z "Arap alfabesinde q harfinin adı, ق" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḳōp קוף z "iğne deliği, Arami/İbrani alfabesinde q harfinin adı, ק" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için sik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kişinin yaşının dişle ölçülmesi kolayca anlaşılabilir. Ancak bunlarla sünnet (gelenek, adet) arasında kurulan semantik bağ daha problemlidir.

Etiketler: Bileşik kelime, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.