Sinik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sinik Kelime Kökeni

Fr cynique kuşkucu EYun kynikós κυνικός Atina'lı Antisthenes'in felsefe okuluna bağlı kimse, kuşkucu, alaycı (EYun Kynósargēs "Köpek Yatağı", Atina dışında Antisthenes'in ders verdiği gimnazyumun adı +ikos ) EYun kýon, kyno- κύον, κυνο- köpek +ikos << HAvr *kʷon- a.a.  kanin

Tarihte En Eski Kaynak

kinik [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cynique "kuşkucu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kynikós κυνικός z "Atina'lı Antisthenes'in felsefe okuluna bağlı kimse, kuşkucu, alaycı" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca Kynósargēs "'Köpek Yatağı', Atina dışında Antisthenes'in ders verdiği gimnazyumun adı" özel adından +ikos sonekiyle türetilmiştir. ) Bu sözcük Eski Yunanca kýon, kyno- κύον, κυνο- z "köpek" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷon- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kanin maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kaynağı muhtemelen Kynósarges olmakla beraber, en baştan itibaren kýon ile bağlantı kurulmuştur.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.