Sinema - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sinema Kelime Kökeni

Fr cinéma [abb.] Fr cinématographe hareketli görüntü kaydı 1895 Louis Lumière, Fr. mucit. § EYun kínema κίνεμα hareket (EYun kinéō κινέω hareket etmek, devinmek +ma ) EYun graphē γραφη yazım, kayıt  kinetik, +graf

Tarihte En Eski Kaynak

sinematograf [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : sinematograf bunların tarz-ı makalat ve muhaveratını zabtetse ]
sinemasever [ m (1954) : dünyanın sinemaseverleri arasında birdenbire parlamış bulunan ]
sinema [ İlan-ı Ticaret: Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İstanbul (1923) : Elhamra Sineması'nın resm-i küşadı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cinéma sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca cinématographe "hareketli görüntü kaydı" sözcüğünün kısaltmasıdır. (İlk kullanımı: 1895 Louis Lumière, Fr. mucit.) Bu sözcük Eski Yunanca kínema κίνεμα z "hareket" (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca kinéō κινέω z "hareket etmek, devinmek" fiilinden alıntıdır. ) ve Eski Yunanca graphē γραφη z "yazım, kayıt" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kinetik, +graf maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, kısaltma, Türeme, Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.