Sima - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sima Kelime Kökeni

Ar sīmā/sīma ͭ سيما/سيمة [#sym mr.] yüz, çehre =? Ar sima ͭ سمة [#wsm msd.] 1. dağlama, mühür basma, 2. damga, mühür, marka, tip, karakter, çehre Ar wasm وسم dağlama, mühür basma

Tarihte En Eski Kaynak

sīmā [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sym kökünden gelen sīmā veya sīmat سيما/سيمة z "yüz, çehre" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wsm kökünden gelen simat سمة z "1. dağlama, mühür basma, 2. damga, mühür, marka, tip, karakter, çehre" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Arapça wasm وسم z "dağlama, mühür basma" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Sima kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sima nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Eşkökenlilik, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.