Sicil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sicil Kelime Kökeni

Ar sicill سجلّ [#scl] mahkeme kararlarının işlendiği defter Aram sigilltā [#sgl] resmi belge, berat Lat sigillatum "mühürlü", a.a. Lat sigilla [küç.] küçük işaret, mühür, damga Lat signum işaret

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça scl kökünden gelen sicill سجلّ z "mahkeme kararlarının işlendiği defter" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice sgl kökünden gelen sigilltā "resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince sigillatum "'mühürlü', resmi belge, berat" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sigilla "küçük işaret, mühür, damga" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince signum "işaret" sözcüğünün küçültme halisidir.

Kelime Telaffuzu

Sicil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sicil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Fransızca sigle, İngilizce seal, Ermenice sigel > sikel սիգել (damga) biçimleri Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Klasik Latince, Klasik Latince, küçültme, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.