Serj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Serj Kelime Kökeni

Fr serge bir tür sık dokunmuş yünlü kumaş << Lat serica [n. çoğ.] ipekli kumaşlar Lat sericus ipekli EYun sērikós σηρικός a.a. öz Sēres σήρες Uzak Doğuda efsanevi bir ülke ve ulus, Çin? +ikos

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca serge "bir tür sık dokunmuş yünlü kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince serica "ipekli kumaşlar" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince sericus "ipekli" sözcüğünün nötr hal çoğuludur. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sērikós σηρικός z sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Sēres σήρες z "Uzak Doğuda efsanevi bir ülke ve ulus, Çin?" özel adından +ikos sonekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yeni Yunanca soúpia'dan sübye şeklinde ayrı sözcük olarak benimsenmiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, özel ad kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.