Septik(Yan anlam)

Fr scéptique kuşkucu EYun skeptikós σκεπτικός gerçeğin bilinemeyeceğini savunan filozof Pyrrho"nun öğretisini izleyen kimse EYun sképthomai σκέπθομαι gözlemlemek, alıcı gözle bakmak +ikos << HAvr *skep-/*spek- gözlemek  +skop

Tarihte En Eski Kaynak

[ Peyami Safa (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca scéptique "kuşkucu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca skeptikós σκεπτικός z "gerçeğin bilinemeyeceğini savunan filozof Pyrrho"nun öğretisini izleyen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca sképthomai σκέπθομαι z "gözlemlemek, alıcı gözle bakmak" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skep- veya *spek- "gözlemek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +skop maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Septik(Yan anlam) ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play