Senkop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Senkop Kelime Kökeni

Fr syncope gramerde bir ses veya hecenin yutulması, tıpta kısa süreli bilinç kaybı, müzikte aksak ritm EYun synkopē συνκόπη kesinti, (birbirine vurarak) kırılma EYun syn+ koptō κοπτω kesmek (<< HAvr *kop- a.a. )  köfte

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : İhtiyarın nesi var? Bir senkop mu geldi? Yoksa hayalet mi gördü? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca syncope "gramerde bir ses veya hecenin yutulması, tıpta kısa süreli bilinç kaybı, müzikte aksak ritm" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca synkopē συνκόπη z "kesinti, (birbirine vurarak) kırılma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca koptō κοπτω z "kesmek" fiilinden syn+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kop- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için köfte maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince concursus (“beraber koşma”) sözcüğünün Yunanca karşılığıdır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.