Sene - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sene Kelime Kökeni

Ar sana ͭ سنة [#snA] yıl (Aram şnā/şintā שנא/שנתא a.a. İbr şānāh שנה a.a. İbr/Aram #şnh שנה tekrarlama, dönme, geri gelme )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Neşrî, Kitab-ı Cihannümâ (1492) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça snA kökünden gelen sanat سنة z "yıl" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen şnā veya şintā שנא/שנתא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen şānāh שנה z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #şnh שנה z "tekrarlama, dönme, geri gelme" kökünden türetilmiştir. )

Ek Açıklamalar

Ayın > h dönüşümü Anadolu ağızlarına özgü biçimdir. Bektaşi sema'ını Mevlevi sema'ından ayırdetmek için 1970'lerden beri bu imla tercih edilmektedir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.