Semolina

İng semolina kaba öğütülmüş buğday unu, irmik İt semola a.a. << Lat simil a.a. EYun semídālis σεμίδαλις kepekli un veya arpa unu, irmik, arpa bulamacı, keşkek Aram samīdā סמידא un  simit

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce semolina "kaba öğütülmüş buğday unu, irmik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca aynı anlama gelen semola sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen simil sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca semídālis σεμίδαλις z "kepekli un veya arpa unu, irmik, arpa bulamacı, keşkek" sözcüğü ile eş kökenlidir. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice samīdā סמידא z "un" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için simit maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Sonsesteki /i/ Türkçede türemiştir. Akadça için Chicago Assyrian Dictionary 17.3 349-353.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, İtalyanca , Aynı anlamda, Ses evrimi, Klasik Latince, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Semolina ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play