Sefer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sefer Kelime Kökeni

Ar safar سفر [#sfr msd.] uzun yürüyüş, yolculuk Aram #spr ס‎פ‎ר‎ 1. yarma, kesme, 2. sınır, sınır hattı, 3. yazı yazma Akad saparru at arabası veya el arabası

Tarihte En Eski Kaynak

sefer [ (1300 yılından önce) ]
seferber [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sfr kökünden gelen safar سفر z "uzun yürüyüş, yolculuk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice #spr ס‎פ‎ר‎ z "1. yarma, kesme, 2. sınır, sınır hattı, 3. yazı yazma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça saparru "at arabası veya el arabası" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Sefer kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sefer nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün fiil kökü mevcut değildir. Aramice ve Akadça eşdeğer biçimlerde ana fikrin "ayak izi yapma, patika oluşturma, sınır çizme" olduğu anlaşılıyor. Karş. Latince marca (iz, özellikle ayak izi, sınır imi), Fransızca marche (sınır), marcher (yürümek). Erken dillerde "yürüme izi, patika", "sınır hattı" ve "yürümek" kavramları bağlantılıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.