Sefalet

Ar sufāla ͭ سفالة [#sfl msd.] aşağı veya aşağıda olma, aşağılık olma Ar safala سفل aşağı idi (İbr/Aram #şpl שפל altta veya aşağıda olma, sefil olma Akad şapālu alt, aşağı )

Tarihte En Eski Kaynak

süfālet [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sfl kökünden gelen sufālat سفالة z "aşağı veya aşağıda olma, aşağılık olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça safala سفل z "aşağı idi" fiilinin masdarıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #şpl שפל z "altta veya aşağıda olma, sefil olma" kökü ile eş kökenlidir. İbranice kök Akatça şapālu "alt, aşağı" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

Ses değişimi açıklanmaya muhtaçtır.

Kelime Telaffuzu

Sefalet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Sefalet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sefalet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play