Satranç

Ar saṭranc/şaṭranc سطرنج/شطرنج bir oyun OFa çatrang a.a. Sans cáturaṅga चतुर्ङ्ग "dört kol", dört unsurdan oluşan ordu § Sans cátur dört Sans aṅgam kol, uzuv  çehar

Tarihte En Eski Kaynak

şaṭranc [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça saṭranc veya şaṭranc سطرنج/شطرنج z "bir oyun" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen çatrang sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe cáturaṅga चतुर्ङ्ग z ""dört kol", dört unsurdan oluşan ordu" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe cátur "dört" ve Sanskritçe aṅgam "kol, uzuv" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için çehar maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Filler, savaş arabaları, süvariler ve piyadelerden oluşan klasik Hint ordu düzenine atfen "dört kol". Ermenice çatrak > cadrag ճատրակ (aynı anlamda) Orta Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Orta Farsça, Aynı anlamda, Sanskritçe, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Satranç ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play