Sandal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sandal Kelime Kökeni

Ar ṣandal صندل tahta tabanlı ayakkabı, nalın Fa sandal سندل a.a. Aram sandlā סנדלא a.a. EYun sándalon σάνδαλον a.a. ?

Tarihte En Eski Kaynak

ṣandal/ṣandalī "üzerinde oturulan platform, banko, taht, sandalye" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1400 yılından önce) ]
"tahtadan yapılmış kayık" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṣandal صندل z "tahta tabanlı ayakkabı, nalın" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen sandal سندل z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sandlā סנדלא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sándalon σάνδαλον z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün nihai kökeni belirsizdir. Eski Yunan kaynaklarına göre Farsçadan veya Lidya dilinden alıntıdır. Arap kaynaklarına göre “Acemceden” (Farsça? herhangi bir yabancı dil?) alıntıdır. ● “Oturma yeri, banko” ve “kayık” anlamları sadece Türkçede kaydedilmiştir.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.