Sakarin

Fr/İng saccharin şeker yerine kullanılan bir madde 1879 Ira Remsen ve Constantin Fahlberg, Amer. kimyacılar. OLat saccharum şeker EYun sákχaron σάκχαρον a.a. MÖ 325 Nearkhos, Büyük İskender"in Hindistan seferi dönüşünde. Prakrit śakkharā a.a.  şeker

Tarihte En Eski Kaynak

sakkarin [ Ömer Seyfettin, çeşitli eserleri (1920) ]
sakkaroz [ c (1936) : sakkaroz, glükoz, laktoz, levüloz, maltoz ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce saccharin "şeker yerine kullanılan bir madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 Ira Remsen ve Constantin Fahlberg, Amer. kimyacılar.) Fransızca sözcük Geç Latince saccharum "şeker" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sákχaron σάκχαρον z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: MÖ 325 Nearkhos, Büyük İskender"in Hindistan seferi dönüşünde.) Yunanca sözcük Pali (geç Sanskrit) dilinde aynı anlama gelen śakkharā sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şeker maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , İlk kullanım, Türeme, Orta Latince, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Pali kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sakarin ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play