Sabo

Fr sabot tahtadan oyma köylü ayakkabısı İsp zapato arkalıksız pabuç, çarık İt ciabatta a.a. Ar ṣabāṭa ͭ صباطة a.a. KTü çapata hasırdan örülmüş köylü çarığı  çaput

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca sabot "tahtadan oyma köylü ayakkabısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca zapato "arkalıksız pabuç, çarık" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen ciabatta sözcüğü ile eş kökenlidir. İtalyanca sözcük Arapça aynı anlama gelen ṣabāṭat صباطة z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Kıpçakça çapata "hasırdan örülmüş köylü çarığı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için çaput maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Franszıca sözcük Güney Fransa lehçelerinden alınmıştır. Standart Fransızca biçimi savate (eski veya arkalıksız pabuç, çarık) mevcuttur. || Kıpçakça çapata biçimi TTü çaput eşdeğeri olup Kazan Tatarcasında halen kullanımdadır. Rusça çobot чобот (aynı anlamda) biçimi Tatarcadan alıntıdır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Eşkökenlilik, İspanyolca , İtalyanca , Aynı anlamda, Arapça, Kıpçak Türkçesi kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sabo ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play