Sıvazlamak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sıvazlamak Kelime Kökeni

sığaz +lA- ETü sığ-2 eliyle dokunmak +Az ● Kaş << ETü sığazla-

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Moğolca siba- (çamur veya merhem sürmek, kaplamak). Sıva adının aslı sıvağ ( sıva+ğ) olmalıdır, ancak bu biçim kaydedilmemiştir. Karş. Moğolca sibar (balçık, sulu çamur, kil, sıva), sıbaχ (sıva).

Etiketler: Türeme, her çeşit Türkçe, bkz: Türkçe ekler, Türeme, Eski Türkçe, bkz: Türkçe ekler, İlk kullanım, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.