Sırat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sırat Kelime Kökeni

Ar ṣirāṭu'l-mustaḳīm صراط المستقيم dar yol Ar ṣirāṭ صراط yol (OFa srat a.a. ) Aram sṭrāṭā/srāṭā סטרטא a.a. EYun stráta στράτα a.a. Lat strata a.a. Lat stratum tabaka, kaplama, döşeme  stratosfer

Tarihte En Eski Kaynak

"1. yol, 2. Kur'ana göre öbür dünyaya gidişte geçilen bir köprü" [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṣirāṭu'l-mustaḳīm صراط المستقيم z "dar yol" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣirāṭ صراط z "yol" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen srat sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Orta Farsça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen sṭrāṭā veya srāṭā סטרטא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen stráta στράτα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen strata sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince stratum "tabaka, kaplama, döşeme" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için stratosfer maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Sırat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sırat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Klasik dönem Arap dilbilimcileri sözcüğün Yunancadan geldiği konusunda hemfikirdir. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 195-196. Yakındoğuda uzun mesafe yol sistemi Roma İmparatorluğu döneminde yerleşmiş idi. || İtalyanca strada, İngilizce street, Almanca strasse (yol) biçimleri Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.