Sıklet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sıklet Kelime Kökeni

Ar s̠iḳla ͭ ثقلة [#s̠ḳl mr.] ağırlık, hantallık Ar s̠aḳula ثقُل ağır idi (İbr #şḳl שקל ağır olma, tartma Akad şaḳālu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça s̠ḳl kökünden gelen s̠iḳlat ثقلة z "ağırlık, hantallık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça s̠aḳula ثقُل z "ağır idi" fiilinin ismi merresidir. (NOT: Bu sözcük İbranice #şḳl שקל z "ağır olma, tartma" kökü ile eş kökenlidir. İbranice kök Akatça aynı anlama gelen şaḳālu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Sıklet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, sıklet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça şaḳūl Aramiceden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.