Süveter - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Süveter Kelime Kökeni

İng sweater 1. "terleten", sporcuların idman sırasında giydiği yün kazak, 2. her türlü yün kazak İng to sweat terlemek << Ger *swait- << HAvr *sweid-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

süveter "yün kazak" [ c (1933) : sarı renkli bir süveter giymiş olan bu sarı saçlı kadın ]
sweatshirt ""terleme bluzu"" [ m (1983) : Tişört, sweatshirt, spor giysi, deri ve kürk süet dalında birçok ihracatçı firmanın ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce sweater "1. 'terleten', sporcuların idman sırasında giydiği yün kazak, 2. her türlü yün kazak" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to sweat "terlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *swait- biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sweid-2 biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Etiket sözcüğünün İngilizcesidir. Etiket'in Türkçede "fiyat etiketi" anlamı kazanması üzerine anlam ayrışması ortaya çıkmıştır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.