Süsen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Süsen Kelime Kökeni

Ar/Fa sūsan/sawsan سوسن soğanlı bir bitki, zambak veya iris Aram şūşanā שושנא zambak İbr şōşanā a.a. Akad şēşanu a.a. ~? Mıs şşn bir tür çiçek, lotus

Tarihte En Eski Kaynak

sūsen [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça sūsan veya sawsan سوسن z "soğanlı bir bitki, zambak veya iris" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şūşanā שושנא z "zambak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen şōşanā sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen şēşanu sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Eski Mısır dilinde şşn "bir tür çiçek, lotus" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine İbraniceden geçmiştir. Karş. İngilizce Susan (zambak, kadın adı).

Etiketler: Arapça ve Yeni Farsça, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.