Sürveyan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Sürveyan Kelime Kökeni

Fr surveillant gece nöbetçisi, yatılı okullarda yatakhane görevlisi Fr surveiller nöbeti tutmak, birinin başında beklemek << Lat supervigilare a.a. Lat super+ vigilare beklemek Lat vigēre pek ve güçlü olmak, canlı olmak << HAvr *weg-ē- HAvr *weg-2 a.a.  vejetal

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Mühendis Rıza, Muhasip Mehmed, Sürveyan Cahid ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca surveillant "gece nöbetçisi, yatılı okullarda yatakhane görevlisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca surveiller "nöbeti tutmak, birinin başında beklemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen supervigilare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince vigilare "beklemek" fiilinden super+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince vigēre "pek ve güçlü olmak, canlı olmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *weg-ē- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *weg-2 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vejetal maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.