Süper

Fr/İng super [sf.] üstün, aşırı, çok Lat superior a.a. Lat super [edat] üst, yukarı HAvr *(s)uper a.a.  super+

Tarihte En Eski Kaynak

süper "üstün" [ Akşam (gazete) (1932) : Anadolu Çimentoları Türk Anonim Şirketi mamulatı olan Süper Yunus markasını istimal ediniz. ]
süpermarket "üstün-pazar" [ m (1954) : Bayan Bayar da gezdiği Supermaketten ... kendisine takdim olunan bir kucak dolusu kâğıt tabak, kâğıt sofra havluları ve bir takım ufak ev ve mutfak eşyasıyla çıkmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce super "üstün, aşırı, çok" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen superior sözcüğünün sıfatıdır. Bu sözcük Latince super "üst, yukarı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)uper sözcüğünün dr. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Diğer örnekler için önekler bölümünde super+ maddesine bakınız

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Arapça sıfat, Türeme, Klasik Latince, Aynı anlamda, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Süper ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play