Süper - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Süper Kelime Kökeni

Fr/İng super [sf.] üstün, aşırı, çok Lat superior a.a. Lat super [edat] üst, yukarı HAvr *(s)uper a.a.  super+

Tarihte En Eski Kaynak

süper "üstün" [ Akşam (gazete) (1932) : Anadolu Çimentoları Türk Anonim Şirketi mamulatı olan Süper Yunus markasını istimal ediniz. ]
süpermarket "üstün-pazar" [ m (1954) : Bayan Bayar da gezdiği Supermaketten ... kendisine takdim olunan bir kucak dolusu kâğıt tabak, kâğıt sofra havluları ve bir takım ufak ev ve mutfak eşyasıyla çıkmıştır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce super "üstün, aşırı, çok" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen superior sözcüğünün sıfatıdır. Bu sözcük Latince super "üst, yukarı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)uper sözcüğünün dr. Daha fazla bilgi için super+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Diğer örnekler için önekler bölümünde super+ maddesine bakınız

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Arapça sıfat, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.