Sünnet

Ar sunna ͭ سنّة [#snn mr.] gelenek, adet, özellikle Peygamberin gelenek ve deyişleri Ar sanna سنّ 1. dişledi, bıçak biledi, 2. yasa veya kural koydu Ar sinn سنّ diş  sin

Tarihte En Eski Kaynak

"hitan" [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : sunnet ḳıldı kendü özini ]
"peygamberin geleneği" [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : anıŋ buyruḳınca, sunnetçe yörüdi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça snn kökünden gelen sunnat سنّة z "gelenek, adet, özellikle Peygamberin gelenek ve deyişleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sanna سنّ z "1. dişledi, bıçak biledi, 2. yasa veya kural koydu" fiilinin ismi merresidir. Bu sözcük Arapça sinn سنّ z "diş" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için sin maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça sözcüğün nihai kaynağı eski Arap aşiret töresi uyarınca belli bir yaşa gelen erkek çocukların dişlerinin yontularak keskinleştirilmesidir.

Kelime Telaffuzu

Sünnet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Sünnet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça ism-i merre, Türeme, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır. Sünnet ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play