Rubidyum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rubidyum Kelime Kökeni

YLat rubidium bir element 1868 Robert W. Bunsen, Alm. kimyacı (1811-99). Lat rubidus kızıl Lat ruber kırmızı << HAvr *rudh-ro- HAvr *reudh- a.a.  eritro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : rübidyom ve emlahı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince rubidium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 Robert W. Bunsen, Alm. kimyacı (1811-99).) Latince sözcük Latince rubidus "kızıl" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince ruber "kırmızı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *rudh-ro- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *reudh- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için eritro+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca rhódon, Farsça ward (aynı anlamda). Modern Avrupa dillerindeki biçimler Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.