Risotto - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Risotto Kelime Kökeni

İt risotto İtalyan mutfağına özgü katıklı pilav İt riso pirinç << Lat oriza/oryza a.a. EYun óryza όρυζα a.a. EFa *wrīza- a.a.  pirinç1

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1985) : karidesli veya tavuklu risotto ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca risotto "İtalyan mutfağına özgü katıklı pilav" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca riso "pirinç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen oriza veya oryza sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen óryza όρυζα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wrīza- sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pirinç1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca riz, İngilizce rice, Almanca reis vb. biçimleri Latinceden alınmıştır. Nihai kökeni Hindistan olan sözcük İran dilleri vasıtasıyla batıya aktarılmıştır.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Eski Farsça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.