Rezolüsyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rezolüsyon Kelime Kökeni

Fr résolution baskı veya elektronik ekranda görüntü yoğunluğu İng resolution çözüm, çözünüm, a.a. Lat resoluere çözmek, unsurlarına ayrıştırmak +tion Lat re+ soluere, solut- gevşetmek, çözmek  solüsyon

Tarihte En Eski Kaynak

"baskıda veya elektronik ekranda görüntü yoğunluğu" [ m (1985) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca résolution "baskı veya elektronik ekranda görüntü yoğunluğu" veya İngilizce resolution "çözüm, çözünüm, baskı veya elektronik ekranda görüntü yoğunluğu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince resoluere "çözmek, unsurlarına ayrıştırmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince soluere, solut- "gevşetmek, çözmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için solüsyon maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.