Revü - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Revü Kelime Kökeni

Fr revue 1. gözden geçirme, 2. uzunca arayla yayınlanıp o dönemdeki olayları veya yayınları gözden geçiren dergi, 3. güncel olayları gülünç bir bakış açısıyla ele alan tiyatro gösterisi, genelde varyete gösterisi Fr revoir yeniden bakmak, gözden geçirmek Fr re+ voir görmek, bakmak << Lat videre, vis- a.a.  video

Tarihte En Eski Kaynak

"varyete gösterisi" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
"dergi" [ Akşam (gazete) (1924) : Harb-i Umumi'den evvelki İstanbul konserlerinden Avrupa revülerinde ara sıra bahsedildiğini bildiğimiz gibi... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca revue "1. gözden geçirme, 2. uzunca arayla yayınlanıp o dönemdeki olayları veya yayınları gözden geçiren dergi, 3. güncel olayları gülünç bir bakış açısıyla ele alan tiyatro gösterisi, genelde varyete gösterisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca revoir "yeniden bakmak, gözden geçirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca voir "görmek, bakmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen videre, vis- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için video maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.