Retroaktif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Retroaktif Kelime Kökeni

İng retroactive geriye işleyen, makable şamil Fr rétroactif a.a. § Lat retro geriye Lat activus işleyen, etkin  retro, aktif

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1981) : önümüzdeki günlerden uygulamanın başlayacağını ve 1 Ocak 1981'den retroaktif işleneceğini belirtmişlerdir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce retroactive "geriye işleyen, makable şamil" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen rétroactif sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince retro "geriye" ve Latince activus "işleyen, etkin" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için retro, aktif maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Paris'te modern anlamda ilk restoran olan M. Boulanger lokantasında (1765) halka sunulan yemekler için kullanılan reklam sözünden alay yoluyla üretilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.