Restitüsyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Restitüsyon Kelime Kökeni

Fr réstitution geri koyma, iade etme Lat restituere, restitut- tekrar yerine koymak, eski haline iade etmek +tion Lat re+ statuere, statut- durdurmak, dikmek, kurmak Lat status durum, duruş  statü1

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 9. Baskı (1998) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca réstitution "geri koyma, iade etme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince restituere, restitut- "tekrar yerine koymak, eski haline iade etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince statuere, statut- "durdurmak, dikmek, kurmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince status "durum, duruş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statü1 maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.