Resepsiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Resepsiyon Kelime Kökeni

Fr réception 1. kabul etme, 2. misafir kabul etme, davetlilere açık toplantı Lat receptio a.a. Lat recipere, recept- kabul etmek +tion Lat re+ capere, capt- almak, kabul etmek  kapasite

Tarihte En Eski Kaynak

"resmi kabul" [ c (1936) : İtalyan elçiliğinde bir dine verilmiş ve dineyi bir resepsiyon takip etmiştir. ]
"otellerde kabul görevlisi ve masası" [ m (1955) : Bir otelin direktörü evvela bulaşıkçılıktan başlar (...) metrdotel olur, resepsiyoner olur, kâtip olur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca réception "1. kabul etme, 2. misafir kabul etme, davetlilere açık toplantı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen receptio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince recipere, recept- "kabul etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince capere, capt- "almak, kabul etmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kapasite maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Anlam gelişmesi için karş. yanıt.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.