Reisülküttap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Reisülküttap Kelime Kökeni

Ar raīsu'l-kuttāb رئيس الكتّاب kâtiplerin başı § Ar raīs رئيس baş Ar al-kuttāb الكتّاب [çoğ.] kâtipler (Ar kātib كاتب [#ktb] )  reis, el3, kâtip

Tarihte En Eski Kaynak

"baş kâtip, divan baş sekreteri" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : anuŋ altına şehr emini, anuŋ altına reīsül küttāb oturur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça raīsu'l-kuttāb رئيس الكتّاب z "kâtiplerin başı" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça raīs رئيس z "baş" ve Arapça al-kuttāb الكتّاب z "kâtipler" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Arapça sözcük Arapça ktb kökünden gelen kātib كاتب z sözcüğünün çoğuludur. ) Daha fazla bilgi için reis, el3, kâtip maddelerine bakınız.

Etiketler: Arapça, Bileşik kelime, Arapça, Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.