Randıman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Randıman Kelime Kökeni

Fr rendement verim, getiri, gelir Fr rendre geri getirmek, iade etmek, ödemek +mentum << Lat reddere geri vermek, gelir getirmek Lat re+ dare, dat- vermek  data

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Şimdiki istihsal metotlarımız çok iptidairdir. Randman hakkındaki mukayeseli erkam bunu sarahaten göstermektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rendement "verim, getiri, gelir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rendre "geri getirmek, iade etmek, ödemek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince reddere "geri vermek, gelir getirmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince dare, dat- "vermek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için data maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Madagaskar yerli dillerinden.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.