Rakursi

Fr raccourci kısaltılmış Fr raccourcir geri-kısaltmak Fr re+ court kısa << Lat curtus kesik, biçilmiş << HAvr *kr-to- a.a. HAvr *(s)ker-1 kesmek  korteks

Tarihte En Eski Kaynak

"resimde nesnenin perspektif etkisiyle kısaltılmış görünümü" [ c (1997) : derinlemesine çizgilerin (rakursi) ustalıklı etkileri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca raccourci "kısaltılmış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca raccourcir "geri-kısaltmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca court "kısa" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince curtus "kesik, biçilmiş" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kr-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Madagaskar yerli dillerinden.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Klasik Latince, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Rakursi ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play