Racim - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Racim Kelime Kökeni

Ar racīm رجيم [#rcm sf.] 1. taşlanan, recmedilen, 2. lanetli (şeytanın sıfatı) Eth ragīm ራጊየመ lanetli (şeytanın sıfatı) Eth #rgm lanetlemek, mahkûm etmek  recm

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça rcm kökünden gelen racīm رجيم z "1. taşlanan, recmedilen, 2. lanetli (şeytanın sıfatı)" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Habeşçe (Ge'ez) ragīm ራጊየመ z "lanetli (şeytanın sıfatı)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Habeşçe (Ge'ez) #rgm "lanetlemek, mahkûm etmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için recm maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Habeşçe sözcük Kutsal Kitap çevirisinde Tekvin 3.14 ve Matt 25.41'de şeytanın sıfatı olarak zikredilir. Arapça recm (taşlama, taşlayarak öldürme) fiiliyle anlam bağı kurulamaz. Nöldeke NB 25, 47; Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 140.

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Eski Kilise Habeşçesi, Türeme, Eski Kilise Habeşçesi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.