Rüstik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rüstik Kelime Kökeni

Fr rustique köy tarzında Lat rusticus köylü, taşralı +ikos Lat rur, rus- köylük yer, taşra << HAvr *reuə-es- açıklık, alan, tarla HAvr *reuə-1 açmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Recaizade Ekrem, Araba Sevdası (1887) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca rustique "köy tarzında" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince rusticus "köylü, taşralı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince rur, rus- "köylük yer, taşra" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reuə-es- "açıklık, alan, tarla" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reuə-1 "açmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

MÖ 49'da Julius Caesar'ın Rubico nehrini aşmak suretiyle başlattığı iç savaşa atfen.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.