Pulsar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pulsar Kelime Kökeni

İng pulsar [abb.] nabız atışı şeklinde radyo sinyalleri gönderen bir yıldız türü 1967, Jocelyn Bell & Anthony Hewish, Amer. astronom. İng pulsating star nabız gibi atan yıldız § İng pulsate nabız atmak (Lat pulsare a.a. Lat pellere, puls- vurmak, kakmak ) İng star yıldız  puset, star

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1997) : Pulsarların saniyede 642 kez döneni var. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce pulsar "nabız atışı şeklinde radyo sinyalleri gönderen bir yıldız türü" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1967, Jocelyn Bell & Anthony Hewish, Amer. astronom.) İngilizce sözcük İngilizce pulsating star "nabız gibi atan yıldız" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük İngilizce pulsate "nabız atmak" (NOT: İngilizce fiil Latince aynı anlama gelen pulsare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince pellere, puls- "vurmak, kakmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve İngilizce star "yıldız" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için puset, star maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizcede 16. yy'dan itibaren görülen ikincil anlamın "bumbar dolması" anlamıyla ilişkisi açık değildir. Önceleri belki bir tür börek dolgusu olarak düşünüldüğünden, veya İngilizce argoda "şişman, tombul, semiz kişi" şeklindeki ikincil bir anlamdan.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, İlk kullanım, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.