Puan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Puan Kelime Kökeni

Fr point 1. nokta, 2. skor, çentik, bir müsabakada alınan sayısal sonuç << Lat punctus delik, nokta Lat pungere, punc- delmek << HAvr *punk- HAvr *peuk- delmek, sivri bir şeyle dürtmek

Tarihte En Eski Kaynak

puvan [ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca point "1. nokta, 2. skor, çentik, bir müsabakada alınan sayısal sonuç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince punctus "delik, nokta" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pungere, punc- "delmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *punk- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *peuk- "delmek, sivri bir şeyle dürtmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce point sözcüğü Fransızca point/Latince punctus (nokta) ve Fransızca pointe/Latince puncta (sivri uç) biçimlerini karşılar. İzmir'de Punta semtinin adı İtalyanca punta (sivri uç) biçiminden alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.