Pruva - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pruva Kelime Kökeni

Ven prova [İt prora] geminin ön tarafı Lat prora a.a. EYun próira πρόιρα a.a. << HAvr *prə-wo-arya- önde giden HAvr *per1 ileri, ön  pro+2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Seydi Ali Reis, Mirat-ül Memalik (1557) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe prova "geminin ön tarafı" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Latince aynı anlama gelen prora sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen próira πρόιρα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prə-wo-arya- "önde giden" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per1 "ileri, ön" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pro+2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce prow, Fransızca proue (aynı anlamda) biçimleri Latinceden alınmıştır.

Etiketler: Venedikçe, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.