Prova - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Prova Kelime Kökeni

İt proba/prova sınama, deneme Lat probare denemek, doğruluğunu veya iyiliğini sınamak, test etmek Lat probus iyi, doğru, dürüst, namuslu << HAvr *pro-bhwo "düz yetişen"

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : iki tramvay beygirinin dünkü gün icra edilen provasında üç eşek kuvvetinde oldukları anlaşılmıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca proba veya prova "sınama, deneme" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince probare "denemek, doğruluğunu veya iyiliğini sınamak, test etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince probus "iyi, doğru, dürüst, namuslu" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pro-bhwo "'düz yetişen'" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Latince sözcükten İngilizce probable (olası), proof (sınanarak onaylama, kanıt). Ayrıca approve (onaylama), improve (iyileştirme).

Etiketler: İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.