Protesto

İt protesto deklarasyon İt protestare deklare etmek, resmen ifade vermek << Lat protestari bir şey veya biri lehine tanıklık etmek Lat pro+1 testari tanıklık etmek  testis

Tarihte En Eski Kaynak

protesto "yasal işleme başlamak üzere bir senedi resmen deklare etme" [ Ticaret Kanunnamesi (1850) ]
protesto "muhalefet beyanı" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]
protest "muhalif (sıfat)" [ c (1984) : Grup Gündoğarken kendi müzik türü için 'protest müzik' diyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca protesto "deklarasyon" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca protestare "deklare etmek, resmen ifade vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince protestari "bir şey veya biri lehine tanıklık etmek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince testari "tanıklık etmek" fiilinden pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için testis maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Asıl anlamı “lehe tanıklık etmek” iken Batı dillerinde 19. yy"dan itibaren "aleyhte tavır alma" anlamı kazanmıştır. İngilizceden alınan protest biçimi son dönemde sıfat olarak kullanıma girmiştir.

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Türeme, Ses evrimi, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Protesto ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play