Protestan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Protestan Kelime Kökeni

Fr protestant 1. lehe tanıklık eden, 2. bir hıristiyan mezhebi Lat protestans bir şey lehine tanıklık eden Lat protestari tanıklık etmek, deklare etmek  protesto

Tarihte En Eski Kaynak

"bir mezhep" [ Daç (1849) : hangi fırkadan yani Rum, Hay, Katolik ve Protestan fırkasından oldukları nazar olunmayarak ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca protestant "1. lehe tanıklık eden, 2. bir hıristiyan mezhebi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince protestans "bir şey lehine tanıklık eden" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince protestari "tanıklık etmek, deklare etmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için protesto maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

1529 Speyer Meclisinin kararlarını protesto eden reformcu Alman devletlerinin deklarasyonundan dolayı adlandırılmıştır. Protesto sözcüğü esasen bir şey veya ilke lehine tanıklık etme demektir ve 16. yy'da bu anlamda kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.